Bieżące wydarzenia sportowe – Raw Air

W bieżącym tygodniu w Skandynawii odbywa się cykl zawodów Raw Air, który wchodzi w skład konkursów zaliczanych do Pucharu Świata w skokach narciarskich. Jest to trzecia odsłona turnieju. Pierwszą w 2017 roku wygrał Austriak Stefan Kraft, a rok później triumfował Kamil Stoch.

Raw Air – zasady

raw air 2019Do klasyfikacji generalnej Raw Air zaliczają się noty uzyskane przez zawodników podczas 16 skoków tj. cztery konkursy indywidualne, kwalifikacje przed tymi konkursami i dwa konkursy drużynowe. Wszystkie zawody odbywają się w Norwegii na skoczniach dużych w Oslo, Lilehammer i Trondheim oraz na skoczni mamuciej w Vikersund. Nagroda dla zwycięzcy całego cyklu to ozdobna, czarna patera oraz 60 tysięcy euro.

Tegoroczna edycja turnieju rozpoczęła się 8 marca kwalifikacjami w Oslo, które wygrał Norweg Robert Johansson, zostając tym samym pierwszym liderem całego cyklu. Następnie na tej samej skoczni odbył się jednoseryjny konkurs drużynowy, w którym zwycięstwo odnieśli Norwegowie w składzie: Johann Andre Forfang, Robin Pedersen, Marius Lindvik i Robert Johansson. Dzień później rozegrano konkurs indywidualny, który wygrał Robert Johansson , dzięki czemu znacznie umocnił się na prowadzeniu wyprzedzając drugiego Japończyka Ryoyu Kobayashiego o prawie 30 punktów. Po zakończeniu rywalizacji na skoczni Holmenkollbakken w Oslo, skoczkowie przenieśli się do Lilehammer, gdzie zwycięstwo w kwalifikacjach odniósł Ryoyu Kobayashi, zmniejszając tym samym stratę do lidera do 17 punktów. Dzień później rozegrano konkurs indywidualny, w którym bezapelacyjnym wygranym został Stefan Kaft. Dzięki zwycięstwu to on awansował na drugie miejsce w turnieju ze stratą 13 punktów do Johanssona. Kolejnym przystankiem cyklu Raw Air jest Trondheim, gdzie w dniu 14 marca odbyły się kwalifikacje. Ponownie najlepszy okazał się Stefan Kraft, dzięki czemu to on został nowym liderem turnieju wyprzedzając Roberta Johanssona o ponad 5 punktów.

Kto ma szanse na zwycięstwo w Raw Air?

raw air zwycięzcyNa półmetku skandynawskiego turnieju Raw Air największe szanse na końcowy triumf ma lider Stefan Kraft, wicelider Robert Johansson, Ryoyu Kobayashi oraz Norweg Johann Andre Forfang. Pozostali zawodnicy mają ponad stu punktowe straty do Krafta, jednak zostało jeszcze siedem skoków, które mogą wszystko zweryfikować. Dzisiaj tj. 14 marca odbędzie się konkurs indywidualny na skoczni w Trondheim, a następnie skoczkowie przeniosą się w ostatnie miejsce uwzględnione w turnieju – na skocznię mamucią w Vikersund. To tam odbędą się kwalifikacje oraz konkurs drużynowy i indywidualny. Po przeprowadzeniu tych zawodów wyłoniony zostanie zwycięzca trzeciej edycji Raw Air. Ponadto zawody indywidualne na mamuciej skoczni pozwolą na zdobycie kolejnych punktów do klasyfikacji generalnej Pucharu Świata w lotach narciarskich. Po rozegraniu trzech pierwszych zawodów na skoczni mamuciej w Oberstdorfie pierwszym kandydatem do zdobycia małej kryształowej kuli jest Kamil Stoch, jednak drugi w klasyfikacji Markus Eisenbichler ma do niego niewielką stratę. Podium zamyka drugi z polaków Piotr Żyła, a tuż za nim, z zaledwie jednym punktem straty uplasował się Dawid Kubacki ex aequo ze Słoweńcem Timim Zajcew. Dlatego ostatnia część sezonu będzie z pewnością bardzo emocjonująca i ciekawa dla kibiców. Wprawdzie kryształową kulę zdołał już sobie zapewnić Ryoyu Kobayashi jednak zostało jeszcze wiele do wygrania.